ulice.jaroslaw.pl
Lidii
 ul. Nartowskiej 

Metryka

Jarosław, ul. Lidii Nartowskiej, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Lidii Nartowskiej

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaNartowskiejLidii27257

Dzielnica: II

Historia nazwy:

  1. Boczna Reymonta
    dokument nadania nazwy: brak danych
    kolejne: Uchwała Nr III/20/88

  2. Lidii Nartowskiej
    dokument nadania nazwy: Uchwała Nr 236/XXVIII/92



Lokalizacja

  Początek: N 50° 0′ 42.95″, E 22° 41′ 7.05″  |   Koniec: N 50° 0′ 39.75″, E 22° 40′ 57.49″



Patronka

Lidia Nartowska
(1900-1967) – pol. działaczka społeczna i kultury, choreografka, założycielka Państwowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu. Urodziła się w Kiszyniowie w Besarabii, gdzie ukończyła ros. szkołę średnią dla dziewcząt. Uczyła się gry na fortepianie, rytmiki i śpiewu. Tu w 1920 poślubiła nauczyciela gimnazjum, dra filozofii Wacława Nartowskiego, późniejszego dyrektora gimnazjów w Brześciu nad Bugiem, potem w Białej Podlaskiej i w Jarosławiu. Prowadziła zajęcia społecznie w szkole im. Kr. Jadwigi. Po wojnie z mężem wyjechała do Olsztyna, by w 1950 powrócić do Jarosławia. Organizowała Ognisko Choreograficzne, jednocześnie uczyła rytmiki w Szkole Muzycznej. W okresie pracy w Jarosławiu wydała wiele książek, w których opisywała tańce regionalne.

(...) Wojna 1939 r. i okupacja hitlerowska przerwały amatorską działalność i społeczną pracę Lidii Nartowskiej. Wraz z wyzwoleniem Jarosławia w lipcu 1944 r. państwo Nartowscy podjęli pracę pedagogiczną. Kiedy w roku 1945 powstał w Jarosławiu Teatr im. Michała Bałuckiego, Lidia nawiązała z nim współpracę i przygotowywała pracowania choreograficzne. Przez cały czas swojej pracy prowadziła społecznie naukę tańca z młodzieżą jarosławską. Gdy w 1947 r. mąż został przedwcześnie przeniesiony na emeryturę Lidia zmuszona była do podjęcia pracy zarobkowej i wyjechała do Olsztyna, gdzie pracowała do 1949 r. W roku 1950 wróciła do Jarosławia, by tutaj 1 sierpnia otworzyć Ognisko Choreograficzne, które stało się wiodącą placówką dydaktyczno-artystyczną, a jego zespoły zdobywały wysokie oceny na przeglądach i festiwalach. Mimo licznych zajęć miała czas na działalność publicystyczną. Opracowała i wydała, a także tłumaczyła z języka rosyjskiego poradniki z dziedziny tańca i choreografii.
  Pawlaka, Bogusława, Z cuklu "Ulica pod patronatem" Lidia Nartowska, Biuletyn Informacyjny Rady i Zarządu Miasta Jarosławia, 1993