ulice.jaroslaw.pl
 ul. Zduńska 

Metryka

Jarosław, ul. Zduńska, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Zduńska

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaZduńska25960

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Zduńska
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1936 r.
    kolejne: Uchwała Nr III/20/88



Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 19.98″, E 22° 42′ 4.28″  |   Koniec: N 50° 1′ 24.01″, E 22° 41′ 55.59″



Nazwa

- dział rzemiosła zajmujący się budową i naprawą pieców. Rzemieślnik uprawiający to rzemiosło to zdun. W średniowieczu zduństwo nie było odrębnym zawodem. Przygotowywaniem kafli i stawianiem pieców zajmowali się garncarze. Budowanie kominków należało do obowiązków budowniczych domów. W XVIII w. pojawiły się manufaktury, później też fabryki. Stopniowo ich produkcja ulegała specjalizacji. Te zajmujące się wyrobem kafli robiły to znacznie sprawniej niż tradycyjny rzemieślnik. Produkcja rzemieślnicza przestała się opłacać. W tej sytuacji, rzemieślnik mógł już tylko zajmować się zlepianiem gotowych kafli tak aby aby powstał piec zgodny z zamówieniem. W ten sposób w połowie XIX w. nastąpiło rozdzielenie zawodu, garncarz (lub fabrykant) produkował kafle zaś zdun je już tylko składał.
Jarosławski cech garncarski musiał być znaczny w XVI wieku, skoro posiadał własną gospodę, a w niej skrzynię cechową i atrybuty stanowiące skarbiec cechu. Wyroby tutejsze znane były i poszukiwane, podkreślano ich "czystość, gładkość i równość" oraz jakość polewy. (...)
Prawdopodobnie już w XIV wieku garncarze jarosławscy zaczęli wyrabiać kafle. Trudniących się tym fachem spotykamy w dawnych aktach jarosławskich w XVI wieku jako "kaflarzy", -"lati figuli", lub "figula". (...)
  Olszewska, Janina, Jarosławski ośrodek kaflarski, Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia 1963, s.50-60