ulice.jaroslaw.pl
 ul. Królowej Jadwigi 

Metryka

Jarosław, ul. Królowej Jadwigi, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Królowej Jadwigi

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaJadwigiKrólowej10003

Dzielnica: II

Historia nazwy:

  1. Królowej Jadwigi
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1910 r.
    kolejny: Uchwała z 1923 r.

  2. Juliana Marchlewskiego
    dokument nadania nazwy: brak danych

  3. Królowej Jadwigi
    dokument przywrócenia nazwy: Uchwała Nr XVIII/66/81
    kolejny: Uchwała Nr III/20/88



Lokalizacja

  Początek: N 50° 0′ 55.68″, E 22° 41′ 21.44″  |   Koniec: N 50° 0′ 45.67″, E 22° 40′ 58.48″



Patronka

Portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej
również Królowa Jadwiga (1373 lub 1374-1399) - z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, w 1384 koronowana na króla Polski, a następnie po koronacji w 1386 swego męża Władysława Jagiełły na króla Polski, została królową Polski. Apostołka Litwy, święta Kościoła katolickiego oraz patronka Polski. Na swoim dworze skupiła elitę intelektualną Polski (Piotr Wysz, Mateusz z Krakowa, Hieronim z Pragi). Zleciła pierwsze w naszej historii tłumaczenie Księgi Psalmów na j. polski. Fundowała wiele nowych kościołów oraz uposażała już istniejące klasztory. Opiekowała się szpitalami. W 1397 założyła bursę dla polskich i litewskich studentów przy Uniwersytecie Karola w Pradze, oraz uzyskała zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii na Akademii Krakowskiej. Według zapisów kronikarzy Święta Jadwiga uprawiała surowe umartwienia.

Po śmierci Ludwika królowa Jadwiga na żądanie panów polskich upomniała się o zwrot Rusi Czerwonej. Gdy jednak Węgrzy dobrowolnie nie chcieli ustąpić, zmusiła ich do tego silą zbrojną, zadając im w r. 1387 klęskę pod Stubnem, Przed tą bitwą bawiła ona w Jarosławiu, gdzie 18 lutego nadała przywilej dla mieszkańców ziemi Przemyskiej, że ich od Polski nie odłączy i ze starostą nigdy nie zostanie książę z domu panującego (z powodu nadużyć Władysława Opolskiego). Wedle legendy miała się wówczas przed wysłaniem wojsk do boju modlić o zwycięstwo w drewnianym kościółku za miastem, gdzie dziś kościół P. Marii.
  Orłowicz, Mieczysław, Jarosław: jego przeszłość i zabytki: (przewodnik ilustrowany), Uniwersytet Żołnierski w Jarosławiu, Lwów, Warszawa 1921



Były patron

Julian Marchlewski
(1866-1925) - działacz polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego i komunistycznego, współzałożyciel Związku Robotników Polskich i Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, działacz lewego skrzydła SPD, jeden z przywódców Związku Spartakusa, współtwórca Kominternu (Międzynarodówki Komunistycznej), przewodniczący Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Redaktor prasy socjalistycznej, publicysta i wydawca.