ulice.jaroslaw.pl
 ul. Batalionów Chłopskich 

Metryka

Jarosław, ul. Batalionów Chłopskich, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Batalionów Chłopskich

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaBatalionów Chłopskich868

Dzielnica: VII

Historia nazwy:

  1. Blich

  2. Batalionów Chłopskich
    dokument nadania nazwy: Uchwała Nr VI/34/85
    kolejne: Uchwała Nr III/20/88Lokalizacja

  Początek: N 50° 2′ 16.16″, E 22° 40′ 23.90″  |   Koniec: N 50° 3′ 14.76″, E 22° 39′ 57.10″Nazwa

(BCh) - konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 170 tys. ludzi. Działająca w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce w celu obrony wsi polskiej przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna, posiadała około 300 oddziałów specjalnych prowadzących akcje sabotażowe i bojowe, jej straty (do rozwiązania w marcu 1945) wynosiły około 7 tys. żołnierzy.

W naszym byłym jarosławskim powiecie Bataliony Chłopskie wspólnie z organizacją Armii Krajowej przeprowadziły znaną i uwieńczoną sukcesem akcję na niemieckie magazyny broni w Nienadowej. Organizacja BCh z Majdanu Sieniawskiego współdziałając z działającą na tym terenie partyzantką radziecką przeprowadziła wiele zbrojnych akcji dywersyjnych na szkodę okupanta. Znany jest również udział żołnierzy Batalionów Chłopskich w akcji "Burza" na terenie powiatu w czerwcu i lipcu 1944 r., w szczególności w walkach z hitlerowcami w Pruchniku, Czelatycach i Wólce Rzeplińskiej.
  Uchwała MRN w Jarosławiu Nr VI/34/85Poprzednia nazwa

a. blech – miejsce, w którym bielono płótno. Były to łąki położone w pobliżu rzek, na południowych stokach ze względu na wzmożone działanie słońca. Później blichem nazywano miejsce, gdzie znajdowały się blichownie (bielenie płótna, albo wosku), oraz folusze, pralnie, ługownie czy farbiarnie. Warsztaty te wymagały znacznej ilości wody i energii wodnej, dlatego lokalizowano je w pobliżu rzek.