ulice.jaroslaw.pl
 ul. Cerkiewna 

Metryka

Jarosław, ul. Cerkiewna, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Cerkiewna

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaCerkiewna2637

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Cerkiewna
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1892 r.
    kolejne: Uchwała z 1923 r., Uchwała Nr III/20/88Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 7.84″, E 22° 41′ 14.05″  |   Koniec: N 50° 1′ 6.82″, E 22° 41′ 16.06″Nazwa

Cerkiew w Jarosławiu
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu znajduje się na terenie dawnego zamku właścicieli miasta, który w 2. połowie XVII wieku popadł w ruinę, aż w końcu uległ rozbiórce. Została zbudowana w latach 1717-1749 dzięki fundacji mieszczan jarosławskich - Eliasza i Pelagii Wapińskich. Pierwotnie jednonawowa, w latach 1911-1912 przebudowana w stylu pseudobizantyjskim wedlug projektu inż. Mieczysława Dobrzańskiego.
Źródło: jaroslaw.pl

Fasada cerkwi, nad którą dominuje potężna kopuła, a którą zdobi ogromna kamienna rzeźba Ukrzyżowania, dłuta Orkusiewicza, rzuca sie w oczy już od Rynku, i nadaje powagą swych linii bardzo dobre zakończenie perspektywie ul. Sobieskiego. Wnętrze cerkwi trzynawowe, z kopulą, w której zachowały się jeszcze stare sztukatury rokokowe. Sklepienie pomalowane dość licho w czasie restauracji w r. 1888. Część cerkwi pod chórem oraz fasada zostały dobudowane dopiero w czasie ostatniej restauracji. Ikonostas nowy, ładnie rzeźbiony, posiada stare obrazy z XVIII w. - kilka bardzo wdzięcznych obrazków na carskich wrotach, a wśród nich ładne Zwiastowanie Anielskie. Wielki ołtarz nowy z czasów ostatniej restauracji. Z tego czasu pochodzi też modernistyczna polichromia absydy i prezbiterium pędzla lwowskiego malarza Winterowskiego, zrobione wedle szkiców i projektów ks. prat. Chotynieckiego.
  Orłowicz, Mieczysław, Jarosław: jego przeszłość i zabytki : (przewodnik ilustrowany), Uniwersytet Żołnierski w Jarosławiu, Lwów, Warszawa 1921