Metryka
Jarosław, ul. Cerkiewna, 2011
Nazwa według obowiązującej uchwały:
Cerkiewna
Dzielnica: I
Historia nazwy:
Lokalizacja
Początek: N 50° 1′ 7.84″, E 22° 41′ 14.05″ |
Koniec: N 50° 1′ 6.82″, E 22° 41′ 16.06″
Nazwa
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu znajduje się na terenie dawnego zamku właścicieli miasta, który w 2. połowie XVII wieku popadł w ruinę, aż w końcu uległ rozbiórce.
Została zbudowana w latach 1717-1749 dzięki fundacji mieszczan jarosławskich - Eliasza i Pelagii Wapińskich. Pierwotnie jednonawowa, w latach 1911-1912 przebudowana w stylu pseudobizantyjskim wedlug projektu
inż. Mieczysława Dobrzańskiego.
Fasada cerkwi, nad którą dominuje potężna kopuła, a którą zdobi ogromna kamienna rzeźba Ukrzyżowania, dłuta Orkusiewicza, rzuca sie w oczy już od Rynku, i nadaje powagą swych linii bardzo dobre zakończenie perspektywie ul. Sobieskiego. Wnętrze cerkwi trzynawowe, z kopulą, w której zachowały się jeszcze stare sztukatury rokokowe. Sklepienie pomalowane dość licho w czasie restauracji w r. 1888. Część cerkwi pod chórem oraz fasada zostały dobudowane dopiero w czasie ostatniej restauracji.
Ikonostas nowy, ładnie rzeźbiony, posiada stare obrazy z XVIII w. - kilka bardzo wdzięcznych obrazków na carskich wrotach, a wśród nich ładne Zwiastowanie Anielskie. Wielki ołtarz nowy z czasów ostatniej restauracji. Z tego czasu pochodzi też modernistyczna polichromia absydy i prezbiterium pędzla lwowskiego malarza Winterowskiego, zrobione wedle szkiców i projektów ks. prat. Chotynieckiego.
Orłowicz, Mieczysław,
Jarosław: jego przeszłość i zabytki : (przewodnik ilustrowany), Uniwersytet Żołnierski w Jarosławiu, Lwów, Warszawa 1921