|
Burmistrza Adolfa Rondo Dietziusa | |
Metryka
Rondo Burmistrza Adolfa Dietziusa, 2021
Nazwa według obowiązującej uchwały:
Burmistrza Adolfa Dietziusa
Historia nazwy:
Lokalizacja
N 50° 0′ 59.66″, E 22° 40′ 54.91″
Patron
(1852-1920) - ceniony lekarz, burmistrz Jarosławia, poseł do Rady Państwa (parlament austriacki).
Za jego kadencji nastąpił przemyślany, harmonijny rozwój Jarosławia w dziedzinie gospodarczej, urbanistycznej, kulturalnej i demograficznej.
Jego zastępcami byli adwokaci Władysław Jahl i Władysław Grabowski, przełożony gminy żydowskiej - Juliusz Strisower, aptekarz Józef Rohm.
Wspólnie zbudowali nowoczesne miasto, w nowych granicach administracyjnych, z przebudowaną siecią ulic i terenów zielonych, z licznymi gmachami szkolnymi i użyteczności publicznej, zakładami przemysłowymi i okazałymi kamienicami czynszowymi.
W 1982 roku przyłączono do miasta przedmieścia i podzielono Jarosław na cztery dzielnice: Śródmieście, Krakowską, Głębocką, Leżajską i trzy rejony budowlane: zwartej zabudowy piętrowej, wolnostojących domów piętrowych oraz willi i zabudowy parterowej.
Założono park miejski (1902) i targowicę na Olszanówce oraz Nowy Cmentarz (1904), zbudowano gazownię przy ul. Zamkowej. (
jaroslaw.pl)
Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia
Urodził się w 1849 r. w Jarosławiu w rodzinie mieszczańskiej. Ukończył medycynę w Wiedniu, a od 1883 r. pracował jako lekarz kolejowy i miejski. W r. 1891 w wieku lat 39 został obrany burmistrzem i pełnił tę funkcję przez 27 lat. (...)
Rządy jego na stanowisku burmistrza podzielić można na 3 okresy: pierwszy (1891-1901) był twórczym we wszystkich dziedzinach gospodarki miejskiej, uporządkowanej, zreformowanej i wprowadzonej na nowe tory. Drugi (1901-11) był okresem ustalania osiągniętych zdobyczy i gromadzenia funduszów, których jednak nie zużytkowano w tempie dorównującym rozwojowi miasta. Trzeci (1911-18) cechuje się już zastojem, a od r. 1915 upadkiem wywołanym zarówno wojną, jak dewaluacją nagromadzonych bezproduktywnie kapitałów. (...)
Do trwałych zdobyczy gospodarki Adolfa Dietziusa należy: rozbudowa szkolnictwa miejskiego tak ludowego jak i średniego (szkoła realna, prywatne kursy seminaryjne, Prywatne Gimnazjum Żeńskie im. J. Słowackiego), szkolnictwa zawodowego (szkoła rzemiosł budowlanych), szkoła muzyczna; dalej podniesienie stanu zdrowotnego przez nowe urządzenia sanitarne (budowa szpitala, roboty kanalizacyjne, studnie, rzeźnia), wreszcie rozwój opieki społecznej.
Obrany posłem do Rady Państwa zabiegał gorliwie o poparcie postulatów Jarosławia u władz centralnych i w parlamencie. Osobiście stworzył dwie fundacje: "Przytulisko starców i kalek obrządku rzymsko-katolickiego przynależnych do gminy Jarosław" i "Dom Sierot im. Adolfa i Eugenii Dietziusów".

Z cuklu "Burmistrzowie z okresu autonomii Galicji i II Rzeczypospolitej" Adolf Dietzius (1891-1918), Biuletyn m. Jarosławia, 1994 r.