ulice.jaroslaw.pl
Poety Jerzego
 Pasaż Hordyńskiego 

Metryka

Jarosław, Pasaż Poety Jerzego Hordyńskiego, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Pasaż Poety Jerzego Hordyńskiego

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
innePasaż Poety Jerzego Hordyńskiego36671

Dzielnica: VI

Historia nazwy:

  1. Pasaż Poety Jerzego Hordyńskiego
    dokument nadania nazwy: Uchwała Nr 188/XXII/03



Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 12.12″, E 22° 40′ 19.27″  |   Koniec: N 50° 1′ 14.93″, E 22° 40′ 18.03″



Patron

Jerzy Hordyński
(1919-1998) - ur. w Jarosławiu poeta i publicysta. Studiował prawo, orientalistykę i filologię polską na Uniwersytecie we Lwowie. W 1935 zadebiutował jako poeta. Należał do czołowej grupy poetów przedwojennego Lwowa. W lipcu 1944 aresztowany i zesłany do łagrów na terenie ZSRR. Po trzech latach uwolniony, powrócił do Jarosławia. Wyjechał do Wrocławia, a później do Krakowa, gdzie ukończył studia polonistyczne na UJ, współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Życiem Literackim". W 1961 z powodów zdrowotnych wyjechał z kraju, w 1964 osiedlił się w Rzymie. Był laureatem wielu nagród włoskich o charakterze międzynarodowym, a jego utwory przełożono na kilkanaście języków. Był członkiem Związku Literatów Polskich oraz PEN Clubu.
Źródło: jaroslaw.pl

Twórczość Hordyńskiego jest określana czasem jako klasycyzująca liryka refleksyjna o tematyce egzystencjalnej. W swoim przesłaniu pisze: "Poetom trzeba wiele wybaczyć, więcej zapomnieć. Żyją w okrutnej nocy swego serca i pokutują wierszami". Jego liczne wiersze były publikowane w wielu antologiach zagranicznych w przekładach na 13 języków. Sam również tłumaczył innych poetów, władał biegle 7 językami. Czytelnicy Przekroju znają go dobrze z reportaży i artykułów z Włoch. Niestety z poezji trudno jest wyżyć. Był więc rozchwytywanym cicerone dla turystów (na zdjęciu obok - fot. archiwum). Doceniony został niestety bardziej przez obcych otrzymywał wiele nagród, wyróżnień, premii i medali oraz zaszczytów. Najwięcej jednak cenił sobie uznanie ludzi, dla których był "duszą towarzystwa", był gawędziarzem o cenionej, subtelnej ironii, dowcipny, lubił towarzystwo pięknych pań (kawaler), kochał sztukę, muzykę poważną, podróże.
  Kraus, Antoni M., Wspomnienia o poecie Jerzym Hordyńskim - w III rocznicę śmierci, Biuletyn Informacyjny m. Jarosławia, nr 5-6(102-103)/2001