|
Stanisława ul. Kopystyńskiego | |
Metryka
Jarosław, ul. Stanisława Kopystyńskiego, 2011
Nazwa według obowiązującej uchwały:
Stanisława Kopystyńskiego
Dzielnica: I
Historia nazwy:
Lokalizacja
Początek: N 50° 1′ 31.03″, E 22° 41′ 42.39″ |
Koniec: N 50° 1′ 48.87″, E 22° 41′ 56.67″
Patron
(1893-1969) ur. w Jarosławiu malarz, artysta i pedagog, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego.
Związany przed wojną z Jarosławiem, następnie z Wrocławiem, gdzie wraz z prof E. Geppertem tworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Samodzielnie założył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Artysta tworzył portrety, martwe natury i pejzaże w technice olejnej i akwarelowej. Mniej znane są jego prace graficzne inspirowane mitologią, Biblią i architekturą sakralną południowo-wschodniej Polski. Liczne prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych Wrocławia, Jarosławia oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
... Irena Oryl, która zasiliła swą osobą jarosławską kadrę liceum w latach 1961-1992, w swojej pracowni malarskiej przy ulicy Kraszewskiego z ożywieniem wspomina profesora: "To człowiek renesansu, zajmował się wszystkim, znał się na architekturze, grafice, malarstwie, był bardzo dobrym malarzem (...) miał wśród młodzieży szereg przydomków, najpopularniejszy brzmiał: Architekto dela capo di composito grafiko malato".
Tych, którzy mieli okazję doświadczyć wszechstronności profesora Kopystyńskiego, było bardzo wielu, ponieważ po raz pierwszy stanął on za nauczycielską katedrą w 1919 roku i nie zrezygnował z tej funkcji aż do roku 1996. (...)
Artysta zawsze mocno związany z środowiskiem, do któerego przynależał, zaangażowany zarówno w życie towarzyskie, jak i działalność społeczną, a także jako kontynuator tradycji rodzinnej, chętnie portretował zasłużonych Jarosławian i Wrocławian... (...) Kopystyński był autorem tekstów satyrycznych i kukiełek do noworocznej szopki wystawionej w Jarosławiu w roku 1919. Lalki zdobyły olbrzymią popularność wśród mieszkańców miasta.
Orzechowska, Iwona,
Stanisław Kopystyński, Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, tom XV (2002-2004), s. 179-184
Poprzednia patronka
ps. Jasia (1902-1944) - polska działaczka komunistyczna, wiele lat związana z Bolesławem Bierutem, z którym miała córkę Aleksandrę. Mieszkała w ZSRR i w Polsce. Działała w KC PPR, była współredaktorką organu PPR Trybuna Wolności.
W okresie międzywojennym kilkakrotnie aresztowana i więziona za działalność komunistyczną. 14 listopada 1943 pojmana przez gestapo wraz z Pawłem (Pinkusem) Finderem przy ul. Grottgera 12 i osadzona na oddziale kobiecym Pawiaka. 26 lipca 1944 oboje zostali rozstrzelani w ruinach getta warszawskiego.