ulice.jaroslaw.pl
Stanisława
 ul. Kopystyńskiego 

Metryka

Jarosław, ul. Stanisława Kopystyńskiego, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Stanisława Kopystyńskiego

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaKopystyńskiegoStanisława9309

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Małgorzaty Fornalskiej
    dokument nadania nazwy: brak danych
    kolejne: Uchwała Nr III/20/88

  2. Stanisława Kopystyńskiego
    dokument nadania nazwy: Uchwała Nr 236/XXVIII/92Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 31.03″, E 22° 41′ 42.39″  |   Koniec: N 50° 1′ 48.87″, E 22° 41′ 56.67″Patron

Stanisław Kopystyński autoportret
(1893-1969) – ur. w Jarosławiu malarz, artysta i pedagog, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego. Związany przed wojną z Jarosławiem, następnie z Wrocławiem, gdzie wraz z prof E. Geppertem tworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Samodzielnie założył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Artysta tworzył portrety, martwe natury i pejzaże w technice olejnej i akwarelowej. Mniej znane są jego prace graficzne inspirowane mitologią, Biblią i architekturą sakralną południowo-wschodniej Polski. Liczne prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych Wrocławia, Jarosławia oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

... Irena Oryl, która zasiliła swą osobą jarosławską kadrę liceum w latach 1961-1992, w swojej pracowni malarskiej przy ulicy Kraszewskiego z ożywieniem wspomina profesora: "To człowiek renesansu, zajmował się wszystkim, znał się na architekturze, grafice, malarstwie, był bardzo dobrym malarzem (...) miał wśród młodzieży szereg przydomków, najpopularniejszy brzmiał: Architekto dela capo di composito grafiko malato". Tych, którzy mieli okazję doświadczyć wszechstronności profesora Kopystyńskiego, było bardzo wielu, ponieważ po raz pierwszy stanął on za nauczycielską katedrą w 1919 roku i nie zrezygnował z tej funkcji aż do roku 1996. (...) Artysta zawsze mocno związany z środowiskiem, do któerego przynależał, zaangażowany zarówno w życie towarzyskie, jak i działalność społeczną, a także jako kontynuator tradycji rodzinnej, chętnie portretował zasłużonych Jarosławian i Wrocławian... (...) Kopystyński był autorem tekstów satyrycznych i kukiełek do noworocznej szopki wystawionej w Jarosławiu w roku 1919. Lalki zdobyły olbrzymią popularność wśród mieszkańców miasta.
  Orzechowska, Iwona, Stanisław Kopystyński, Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, tom XV (2002-2004), s. 179-184Poprzednia patronka

Małgorzata Fornalska

ps. Jasia (1902-1944) - polska działaczka komunistyczna, wiele lat związana z Bolesławem Bierutem, z którym miała córkę Aleksandrę. Mieszkała w ZSRR i w Polsce. Działała w KC PPR, była współredaktorką organu PPR Trybuna Wolności. W okresie międzywojennym kilkakrotnie aresztowana i więziona za działalność komunistyczną. 14 listopada 1943 pojmana przez gestapo wraz z Pawłem (Pinkusem) Finderem przy ul. Grottgera 12 i osadzona na oddziale kobiecym Pawiaka. 26 lipca 1944 oboje zostali rozstrzelani w ruinach getta warszawskiego.