Metryka
Jarosław, ul. Podzamcze, 2011
Nazwa według obowiązującej uchwały:
Podzamcze
Historia nazwy:
Lokalizacja
Początek: N 50° 1′ 18.91″, E 22° 40′ 56.19″ |
Koniec: N 50° 1′ 7.43″, E 22° 41′ 28.42″
Nazwa
Podzamcze - razem z Podgórzem stanowiły dolną część Przygrodzia - dawnego przedmieścia Jarosławia. Na zachowanym planie Jarosławia z roku 1807, przy obecnej ulicy Zamkowej, zaznaczone są wały opisane jako "Zamczysko" - prawdopodobnie pozostałość po warowni z XV w. (zamek "dolny"). Tereny położone na północ od tego miejsca nazwane są "Podzamczem Miejskim", a na zachód w stronę miasta - "Podzamczem Książęcym".
Dzisiejsza ulica Podzamcze przebiega wzdłuż dolnej krawędzi skarpy na której stoi cerkiew z XVIII w., a wcześniej, prawdopodobnie od II połowy XIV w. - zamek właściceli Jarosławia (zamek "górny").
Poza obwarowaniami miejskimi znajdowały się szeroko rozłożone od strony północnej, zachodniej i południowo-wschodniej przedmieścia, ruskie, krakowskie i przygrodzkie. Z czasem narastały stopniowo, rozchodząc się prostopadle od bram miejskich wzdłuż głównych dróg publicznych, a obszar przedmiejski rozdrabniał się i przyjmował rozmaite nazwy: Pasieka, Podzamcze, Zasanie, Głęboka, Franciszkańskie, Leżajskie, Podgórze, Kopiec, Garbarze, Misztale, Lassoty, Zwierzyniec (wg dokumentów z XVI w., widoczne też na planach z XVIII w.).

Gottfried, Kazimierz,
Jarosław w XVIII wieku, nakł. Muzeum Miejskiego, Jarosław 1937