Metryka
Jarosław, ul. Rynek, 2011
Nazwa według obowiązującej uchwały:
Rynek
Dzielnica: I
Historia nazwy:
Lokalizacja
Ratusz: N 50° 1′ 7.58″, E 22° 41′ 0.80″
Nazwa
został wytyczony podczas lokacji miasta na prawie niemieckim w roku 1375. Plac ma kształt nieregularnego czworoboku o wymiarach ok. 100 na 100 m. Pośrodku stoi ratusz (dziś utrzymany w neorenesansowej stylistyce, pochodzący najprawdopodobniej z pocz. XVII w; pod koniec XIX w. ozdobiony wieżą), zaś trzy pierzeje są ciasno wypełnione kamieniczkami. Cechują je podcienia i szerokie sienie, conajmniej dwie kondygnacje nadziemne i z reguły kilka poziomów piwnic. Większość zachowanych do dziś kamienic powstała w XVI-XVIII w., często na starszych znacznie podwalinach.
Za czasów austriackich, w 1807, rozebrano podupadłą XV-wieczną kolegiatę wypełniającą pierzeję zachodnią.
Na zdj. z lewej - Ratusz ok. 1880 r., poniżej - pocztówka z 1916 r.
Okres największego rozkwitu gospodarczego Jarosławia przypadł na stulecia XVI i XVII. Sławne stały się wtenczas jarmarki jarosławskie gromadzące stale liczne rzesze kupieckie, przybywające tutaj z całej Polski i innych krajów bliższych i dalszych. Miejscowy handel jarmarczny odbywał się głównie na rynku.
Rynek posiadał już w XV wieku zwartą zabudowę, opartą na średniowiecznym rozplanowaniu całości miejskiej. Centrum tworzył budynek ratuszowy, naprzeciw zaś niego zapełniły czworobok rynkowy domy mieszczan różniących się między sobą zamożnością i zajęciami.
Zabudowa rynkowa, początkowo przeważnie drewniana w Średniowieczu, zmieniała się stopniowo na murowaną, szczególnie po pożarach, z których dwa największe miały miejsce w latach 1600 i 1625.
Witwicki, Michał,
Rynek - kamienice, Szkic, Rocznik Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia 1961, s.27