ulice.jaroslaw.pl
 ul. Zwierzyniecka 

Metryka

Jarosław, ul. Zwierzyniecka, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Zwierzyniecka

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaZwierzyniecka26305

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Zwierzyniec
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1892 r.
    kolejny: Uchwała z 1923 r.

  2. Zwierzyniecka
    dokument nadania nazwy: brak danych
    kolejny: Uchwała Nr III/20/88

    Uwaga: Wcześniej nazwę Zwierzyniecka nosiła ul. Rybacka
    a obecna ul. Zwierzyniec była Boczną Zwierzyniec



Lokalizacja

p>  Początek: N 50° 1′ 13.04″, E 22° 41′ 15.51″  |   Koniec: N 50° 2′ 0.03″, E 22° 41′ 49.96″



Nazwa

- rodzaj ogrodu, teren łowiecki lub teren hodowli zwierząt. W średniowieczu znane było trzymanie zwierząt w okolicy zamków królewskich i książęcych lub na obrzeżach miast. Początkowo były to zwierzyńce zamknięte, czyli ogrodzone. Służyły do polowań, trzymano w nich grubą zwierzynę m.in. jelenie, łosie, sarny, niedźwiedzie. W okresie renesansu pojawiły się pod koniec XVI w. jako nowy element ogrodów przypałacowych.

Zwierzyniec w Jarosławiu - część miasta, dawne przedmieście - pozostałość po ogrodach zamkowych założonych przez Jana Tarnowskiego, kasztelana krakowskiego i wielkiego hetmana koronnego.

Przy ul. Badeniego na rogu ul. Franciszkańskiej kończyły się mury miejskie i stała Brama Zamkowa zwana tez Lwowską. Na starej ilustracji widzimy ją jako budynek piętrowy ze śpiczastym hełmem. Na wschód od nich, na zboczach wzgórza, gdzie dziś rozciągają się ogrody realności przy ul. Batorego 9, były niegdyś wspaniałe ogrody zamkowe ze zwierzyńcem, tarasami, wodotryskami, rzeźbami i sadzawkami dla złotych rybek. Wszystko to zniszczało już w XVII w.
  Orłowicz, Mieczysław, Jarosław: jego przeszłość i zabytki: (przewodnik ilustrowany), Uniwersytet Żołnierski w Jarosławiu, Lwów, Warszawa 1921