ulice.jaroslaw.pl
 ul. Sanowa 

Metryka

Jarosław, ul. Sanowa, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Sanowa

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaSanowa19503

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Sanowa
    dokument nadania nazwy: brak danych
    kolejne: Uchwała Nr XIV/55/77, Uchwała Nr III/20/88

    Uwagi:
    Pierwotnie ulica dochodziła tylko do mostu i była częścią ul. Fredry, późniejszej Zamkowej (I. Daszyńskiego, M. Buczka), a w roku 1977 ul. Sanowa została przedłużona do nowej granicy
    administracyjnej miasta



Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 14.35″, E 22° 41′ 51.88″  |   Koniec: N 50° 1′ 31.28″, E 22° 42′ 53.73″



Nazwa

Jarosław. Zawody kajakowe Ligi Morskiej i Kolonialnej

Rzeka San pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX w. zmieniała swoje koryto wielokrotnie. Wcześniej, bo w XVI i XVII w., był rzeką żeglowną i stanowiła ważną drogę handlową. Wraz z upadkiem ośrodków handlowych, jakimi w owym czasie były Jarosław i Przemyśl, zamierał transport na tej drodze wodnej. Jeszcze w XVII wieku w Jarosławiu, u stóp wzgórza św.Mikołaja, naprzeciw Misztali był zlokalizowany mały port rzeczny, a obok niego spichlerze zbożowe. W XVIII wieku na Sanie ustała żegluga i zaczął on nabierać cech rzeki roztokowej. W celu ochrony nadrzecznych użytków rolnych oraz wznowienia żeglugi, około 1870 roku przeprowadzono regulację rzeki.

Na zdj. Zawody kajakowe Ligi Morskiej i Kolonialnej, Jarosław 1935 - ze zbiorów NAC

Rzeka San płynąca dziś częściowo uregulowanym korytem podchodziła w minionych wiekach do podnóża wzgórz miejskich opasując je obronnie i była w XVI-XVIII w. tanią drogą wodną, po której flisacy albo szyprowie (zorganizowani w cech wodny) przewozili na statkach i galarach towary i surowce, a Jarosław posiadał pod wzgórzem klasztoru Benedyktynek dobrze urządzony port rzeczny.
  Gottfried, Kazimierz, Ilustrowany przewodnik po Jarosławiu: z planem miasta, Jarosław 1937