ulice.jaroslaw.pl
 ul. Zamkowa 

Metryka

Jarosław, ul. Zamkowa, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Zamkowa

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaZamkowa25547

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Fredry
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1892 r.

  2. Zamkowa
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1923 r.

  3. Ignacego Daszyńskiego

  4. Mariana Buczka
    (późniejsze ul. Hetmana J. Tarnowskiego i ul. Zamkowa)
    dokument nadania nazwy: brak danych

  5. Zamkowa
    dokument nadania nazwy: Uchwała Nr XVIII/66/81
    kolejne: Uchwała Nr III/20/88

    Uwagi:
    1) Dawniej ul. Zamkowa zwana była także Dolną Zamkową - dla odróżnienia od Górnej Zamkowej, obecnej ul. J. Sobieskiego
    3) Pierwotnie ul. Fredry obejmowała całe obecne ulice Hetmana J. Tarnowskiego i Zamkową, oraz częśc ul. Sanowej (do mostu na Sanie)
  6. 2) Ulica Zamkowa w 1923 r. obejmowała część obecnej ul. Hetmana J. Tarnowskiego - od wiaduktu w ciągu ul. Przemyskiej, oraz częśc ul. Sanowej (do mostu)



Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 7.55″, E 22° 41′ 29.95″  |   Koniec: N 50° 1′ 13.22″, E 22° 41′ 45.81″



Nazwa

Zamek obronny
położony był niedaleko dzisiejszego mostu nad Sanem, wybudowany został z polecenia Spytka - kasztelana krakowskiego, po tym jak w 1500 r. Tatarzy spalili dotychczasowy drewniany zamek na Małym Rynku nad urwiskiem.

Po zakręcie, niedaleko mostu na Sanie, ulica nazywa się Zamkową. Rzeczywiście na lewo od gościńca widać jeszcze wysoki nasyp, zwany Zamczyskiem, na którym przed laty kilkudziesięciu miały być jeszcze resztki muru. Wały te mogą pochodzić z jednego z poprzednich zamków, który zbudowano tutaj wśród bagien nad Sanem jedynie dla celów obronnych, podczas gdy właściwa rezydencja książęca znajdowała się w mieście, gdzie dziś cerkiew. Na zachowanym planie Jarosławia z r. 1807 wały te są nazwane "Zamczysko", przedmieście obok niego na północy "Podzamcze Miejskie", zaś ku zachodowi w stronę miasta "Podzamcze Książęce". Najprawdopodobniej stał w tym miejscu gotycki zamek Tarnowskich z XV w. Możliwym jest także, że wały nad Sanem są pozostałością szwedzkiego obozu warownego pod Jarosławiem w r. 1656.
  Orłowicz, Mieczysław, Jarosław: jego przeszłość i zabytki : (przewodnik ilustrowany), Uniwersytet Żołnierski w Jarosławiu, Lwów, Warszawa 1921