ulice.jaroslaw.pl
 ul. Tatarska 

Metryka

Jarosław, ul. Tatarska, 2011

Nazwa według obowiązującej uchwały:

Tatarska

Nazwa TERYT*Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju
CechaNazwa 1Nazwa 2Id. ULIC
ulicaTatarska22712

Dzielnica: I

Historia nazwy:

  1. Piaskowa (Platea Arenaria) - razem z obecną ul. Ormiańską
    - wg planów z XVI i XVII wieku

  2. Tatarska
    dokument nadania nazwy: Uchwała z 1892 r.
    kolejne: Uchwała z 1923 r., Uchwała Nr III/20/88,
    Uchwała Nr 799/LXVI/10

    Uwagi: Na planie miasta z czasów okupacji niemieckiej część ulicy
    od Kasztelańskiej do Ormiańskiej nosi nazwę Towarowa;
    W 2010 r. z ul. Tatarskiej wydzielono ulicę S. Ludkiewicza



Lokalizacja

  Początek: N 50° 1′ 11.14″, E 22° 41′ 8.68″  |   Koniec: N 50° 1′ 10.79″, E 22° 41′ 3.71″



Nazwa

Słup tatarski przy ul. Grodziszczańskiej

Gdy na północy rozgrywały się boje Polski z Krzyżakami i zakończyły się ich klęską pod Grunwaldem, to w kraju grasowali Tatarzy. W tymże roku spalili oni drewniany kościółek Najśw. Panny Marji Bolesnej w Jarosławiu. Pod kupą węgli znaleziono statuę cudowną nietkniętą od ognia. W pobliżu statuy wytrysło wówczas źródło, które potem ocembrowane i kaplicę nad niem zbudowano. Kaplica ta zwie się dotychczas Kaplicą Zjawienia się N.P.M. Istnieje ona do dzisiaj, a jej czysta woda ma moc leczenia chorób. Na miejscu zaś zgliszcz lud ofiarny wystawił nowy kościółek, przy którym stale mieszkał kapłan.
(...)
W dniu 31 maja 1434 r. zmarł w Gródku Jagiellońskim król Władysław Jagiełło. Korzystając z bezkrólewia napadli na Ruś Tatarzy, przybyli aż do Jarosławia, spalili miasto i złupili kościół N.P. Marji Bolesnej, który stał w polu za miastem. Celowo chcieli spalić statuę Matki Boskiej, ale ogień się jej nie tknął.
(...)
Korzystając z nieobecności króla Władysława (Warneńczyka) w Polsce, Tatarzy najechali znów na Ruś i wpadli także do Jarosławia. Wtedy cudowną statuę Matki Boskiej przeniesiono do kaplicy zamkowej (na Małym Rynku), ale w nocy rzeźba została cudownie przeniesiona napowrót na dawne miejsce. Toteż ludność tem ufniej szukała opieki u stóp Matki Bożej w czasie ciągle się powtarzających najazdów nieprzyjacielskich.
  Makara, Jakób, Dzieje parafji jarosławskiej, Odbitka z czasopisma Jarosławskie Wiadomości Parafjalne, Jarosław 1936, s. 15, 21

Na zdj. słup tatarski przy ul. Grodziszczańskiej, wg legendy upamiętniający tragiczną miłość Selim-beja - syna chana tatarskiego do jarosławkanki Bożeny.